Kalous ušatý 2022

Nečekaný nález u školy.

9/6/2022

Život sov

Vždycky jsem byl fascinován sovami. Ať už je to pískající kulíšek, křičící puštík nebo hluboké houkání výra. Vlastně úplně každá sova je pro mne velmi zajímavá a vždy mám velikou radost, když na nějakou narazím. Bohužel se to nestává tak často, protože sova je noční pták a přes den se schovává ve starých dutinách stromů, nebo sedí na větvi v korunách a je přitisknuta ke kmeni. Přes den je tedy téměř neviditelná a pokud nemáte velké štěstí, ani na ni nejspíš nenarazíte. Přece jen jsou tu způsoby, jak sovu vystopovat a pozorovat ji za denního světla.

Mohou se totiž chovat velice předvídatelně. Jedna z nejčastějších situací, kdy lidé pozorují sovy za dne, jsou deniště, konkrétně kalousů. Ti se totiž v zimě uchylují do kolonií, ve kterých okupují klidně několik stromů. Možná vás to překvapí, ale právě tyto stromy se většinou nacházejí v městských parcích, na hřbitovech nebo na dětských hřištích. Zde se kalousi nechají prohlížet klidně z několika metrů. Je až neuvěřitelné, jak pravidelně se dokáží chovat, protože jedna kolonie se může klidně několik desítek let vracet na ten jeden a ten samý strom. Každou zimu a to bez vynechání.

Jenže naopak se mohou chovat i naprosto nepředvídatelně. A to hlavně v hnízdní době, kdy samozřejmě nevíte, jaké místo si vyberou pro jejich letošní hnízdistě. Nálezy jsou tedy většinou o velké náhodě, o znalosti lokalit nebo znalosti zvuků, které někdy mohou velice pomoct! Kvůli husté vegetaci si navíc hnízda ani nevšimnete, protože je většinou vysoko v koruně a nebo v dutině starých stromů, kterých u nás už moc nezbývá. Je to tedy velice těžké najít, dokud...!

Focení

Focení probíhalo koncem jara a to už všichni víme, jak náročné je sovu v tuto dobu najít. Zároveň ještě byla škola, ale známky už byly pomale všechny uzavřené a v hodinách už se skoro nic nedělalo (to berte jako výmluvu, kdyby někoho napadlo, že v hodinách nedávám pozor). Byla hodina výtvarky a já si dodělával svůj poslední obrázek tohoto roku. Seděl jsem v lavici u okna a při malování jsem na půl ucha poslouchal zvuky prolétajících rorýsů a poštolek. Z jedné zahrady jsem dokonce zaslechl i krutihlava. Ale najednou slyším volání, které jsem nikdy předtím neslyšel. Z malinkého háječku, který odděloval ulici a školní hřiště volal jakýsi pták. Porozhlédl jsem se po třídě, zda si toho hlasitého a neobvyklého zvuku někdo taky všiml - ne, co jsem mohl čekat, ten divnej jsem přece jenom já... No, začal jsem přemýšlet, co by to mohlo být. Nejdřív mě napadlo nějaké mládě dravce, které se ozývá z koruny stromu. Přemýšlel jsem i o špačkovi, který dokáže napodobit snad úplně všechno, ale ne, ikdyž špaček bývá dosti důvěryhodný, on to přece být nemohl. Ale pak mě to trklo!

Teď bych se zdovolením vrátil k té větě, kterou jsem nedokončil: ,, .... Je to tedy velice těžké najit, dokud - mláďata nevyletí z hnízd." V té chvíli začíná na hnízdišti ródeo. Obzvlášť v noci, kdy mladí žadoní o potravu a přeřvávají jeden druhého, aby rodič s myškou přiletěl právě k němu. Jestli tedy bydlíte poblíž nějakého takového hnízdistě, asi se pár nocí nevyspíte. Přes den se sem tam ozvou, ale po chvíli vždy zmlknou. A to byl právě případ mého objevu.

Konečně mi došlo, že to je sova a vzhledem k tomu, že právě probíhaly poslední jarní dny, musel to být mlaďoch. V lavici jsem nedočkavě čekal na poseldní zvonění dne, abych se mohl ke stromům podívat. Po šklole jsem pod stromy nějakou chvíli pochodoval, ale né a né sovu najít. Ale najednou! Ha, mám je. Pět mladých kalousů naskládaných na větvi vedle sebe a ještě jeden sedící na vedlejším stromě. Nad ničím jsem nepřemýšlel, autobusem jel domů pro techniku a zase zpátky ke škole. Jenže odpoledne už byli kalousi klidnější a kvůli téměř stále procházejícím lidem radši seděli vysoko v koruně stromu. Proto mě napadla jedna věc. Co kdybych se tam podíval ráno, kdy je ještě nikdo nevyplašil? Přes noc totiž poletují sem a tam a nebojí se sletět i níž, proto jsem doufal, že aspoň jeden z šesti bude sedět níže.

Další den jsem tedy ráno vyrazil. Naštěstí to vyšlo na víkend, takže mě ve focení neomezovala škola. Sluníčko krásně svítilo a já už si lepší podmínky nemohl ani představit. Teď už jen stačilo, aby spolupracovaly i sovičky. Přijel jsem na místo a slyším takové potiché huhlání. Byl to jeden z rodičů, který nejspíš nebyl úplně spokojený s mojí přítomností a nejspíš upozorňoval mladé. Chvíli mám hledáčkem namířeno na něj a snažím se najít hezký úhel, odkud by se dal vyfotit. Stojím pod stromem a konečně jsem ho našel. Párkrát jsem cvaknul a po několika snímcích přišel čas na video.

Když natáčím objekt, který se nijak nehýbe a není potřeba průběh natáčení sledovat, konečně si začínám všímat okolí. Proto velice často zjišťuji až doma, jestli se něco povedlo natočit. Spustil jsem tedy nahrávání a zároveň začal koukat po okolí. Kouknu nad sebe do stromu a zarazí mě dvě červená kukadla, která na mě koukají snad ze dvou metrů. Opatrně si dřepnu a nemůžu od něj odepřít pohled. Po chvíli nehybného sezení už to zírání kalouse přestalo bavit a radši oči zavřel. Nedivím se mu... Toho jsem tedy využil a foťák namířil na něj. Jenže to už přeci nebylo ono, unavený a odpočívající kalous. Chtělo by to, aby jsme si zase dali staredown :-). Proto jsem využil taktiku, kterou jsem již dříve zkoušel na kulíškovi. Upřímně to není žádná věda. Zkrátka stačilo jen písknout, kalous se na mě pootočil a pěknou minutku na mě jeho srandovním výrazem koukal. Po chvíli jsem našel i zbytek rodiny, který seděl v rozdílné výšce od tří až do osmi metrů nad zemí. Ti na mne ze začátku taky nechápavě koukali, ale pak jsem je přestal bavit. V průběhu dne to navíc kolem stromů začalo být čím dál tím rušnější. Víc aut, víc lidí a dokonce i několik dotazů, co to tam proboha dělám se stativem a foťákem. Proto jsem se rozhodl pro ústup a kalouse už nechal na pokoji.

Každopádně na tuto rodinku už nikdy nezapomenu!